Vantaan Heurekassa seminaarisali täyttyy puheensorinasta. Koolla on väkeä useiden eri alojen ammattiliitoista ja useista yrityksistä, niin palkansaaja- kuin työnantajapuolelta. Moninaista joukkoa yhdistää kiinnostus Eurooppalaisiin yritysneuvostoihin, lyhennettynä EWC:ihin.
Väen Heurekaan maaliskuisena päivänä on tuonut Teollisuuden palkansaajien (TP) yhteistoimintaryhmän vuosittainen seminaari. Teollisuuden palkansaajat on 15 eri jäsenliittonsa yhteistyö-, tutkimus- ja vaikuttamisjärjestö. Yhteistoimintaryhmä on TP:n jäsenliittojen edustajista muodostuva asiantuntijaryhmä, jonka tehtävänä on edistää ay-liikkeen yhteistyötä sekä parantaa henkilöstön osallistumis- ja vaikutusmahdollisuuksia kansallisessa ja kansainvälisessä edunvalvonnassa ja EWC-toiminnassa.
TP:n yhteistoimintaryhmä oli ajan hermolla ensimmäisen EWC-seminaarin kanssa. Euroopan Unioni hyväksyi vuonna 1994 ensimmäisen direktiivin eurooppalaisista yritysneuvostoista, EWC:istä (94/45EY) ja direktiivin täytäntöönpano EU-maissa alkoi vuonna 1996. Heti vuonna 1997 yhteistoimintaryhmä järjesti seminaarin aiheesta.
EWC-direktiivin tarkoitus on parantaa kansainvälisissä yrityksissä työskentelevien oikeutta saada tietoa ja antaa palautetta yrityksen päätöksentekoprosesseista. EWC-toiminta koskee kaikkia EU/ETA-maita, ja se pitää perustaa, jos yrityksellä on vähintään 1000 työntekijää EU-alueella ja 150 työntekijää vähintään kahdessa EU/ETA-maassa. Direktiivin taustalla on Euroopan sosiaalinen peruskirja, ja sen 22. artikla, joka sanoo työntekijöillä olevan ”oikeus osallistua työoloja ja työympäristöä koskevaan päätöksentekoon sekä niiden parantamiseen”. Eurooppalaisissa yritysneuvostoissa työntekijät saavat äänen yrityksessään tapahtuviin asioihin. Tällä hetkellä voimassa oleva direktiivi (2009/38/EY) tuli voimaan vuonna 2009. Uusi EWC-direktiivi on hyväksytty jälleen, ja uusimmat direktiivin mukaiset muutokset kansalliseen lainsäädäntöön on tehtävä vuoden 2028 alkuun mennessä.
Joka vuosi miltei kolmenkymmenen vuoden ajan TP:n yhteistoimintaryhmä on järjestänyt EWC-seminaaria. Alusta asti seminaarissa on ollut tarkoituksena opettaa EWC-toiminnasta, ja koota ihmisiä eri aloilta samaan paikkaan oppimaan ja keskustelemaan. Seminaareissa on kuultu vuosien aikana niin ajankohtaisia asioita EU:sta, kuin päivityksiä EWC-direktiivin tilasta. Seminaareissa on kuultu useita eri esimerkkejä EWC-edustajilta itseltään heidän yritystensä EWC-toiminnasta, sekä kansainvälisiltä vierailta maidensa tilanteista. Kuultu on myös työelämän ilmiöistä, kuten tekoälystä, työssäjaksamisesta ja yritysvastuusta.
Viime torstaina järjestetty seminaari keräsi koolle ennätysmäärän yleisöä – noin 200 oli paikalla EWC-asioiden parissa. Yhteistoimintaryhmän puheenjohtajan Tarja Lopin sanoin:
Epävarmassa maailmassa yksi asia on varma: yritykset, jotka kuulevat omat ihmisensä, pärjäävät paremmin. Siksi EWC-toiminta on nyt tärkeämpää kuin koskaan – se tuo ennakoitavuutta, yhtenäisyyttä ja äänen henkilöstölle aikana, jolloin maailma horjuu.
Tervetuloa Heurekaan maaliskuussa 2027, kun seminaari järjestetään 30. kerran!